Blue16 gépjárművédelmi rendszer
Beépítve, bruttó 317.500Ft-tól
- Mérsékelten vízálló, ütésálló, elem nélküli kulcsok
- Biztonsági kulcs
- Szélvédőre ragasztható leolvasó tekercs, nagy fényerejű LED-ekkel
- Nyílászárók figyelése (4 körös)
- A legújabb gépjárművekhez is illeszkedő, beállítható szintű bemenetek
- Ütésérzékelés
- Feszültségesés érzékelés akkumulátorlemerülés védelemmel
- Emelésérzékelés
- Integrált, nagy hangerejű sziréna
- Választható riasztási hang
- Saját akkumulátor
- Fejlett központizár-vezérlés (szinte minden típushoz)
- Több szintű személyazonosítás
- Kulcs ellopása elleni védelem, rablásgátlás
- Rablásakadályozás
- Motorblokkolás
- Riasztási hangba épülő kürtvezérlés (konfigurációtól függően)
- Automatikus újraélesedés
- Riasztási események eltárolása dátum és idő szerint
- Extra motortér védelem
- Korszerű, mikrovezérlős elektronika
- Kis fogyasztás (10 mA)
- Vandálbiztos, cseppálló készülékház
Rövid leírás
A Blue 16 M100 autóriasztó nem egy szokványos autóriasztó, ez egy autóvédelmi rendszer, melynek összeállítása nem a forgalmazóra vagy a beszerelést végző szakemberre lett bízva. Egy egységes gépjárművédelem, ami garantálja a jármű legmagasabb védettségi szintjét.
Bármilyen gépjárműbe beszerelhető. Vezérlése közelítéses-kulcsos, cserekódos technológiával történik, ami kizárja a távirányító jeleinek manipulálását. A Blue 16 autóriasztó vezérlését a legkorszerűbb, Philips cég által gyártott transzponder IC látja el. A rendszer közelítéses-kulcsos /proximity-key/, cserekódos /challange response/ elven működik. Ez a technológia teljes mértékben kizárja az autótolvajok közismert módszerét, a távirányító jeleinek manipulálását.
Számtalan átgondolt szolgáltatása és funkciója a jelenleg ismert és feltételezhető eltulajdonítási kísérlet ellen véd, támadása jelen ismereteink szerint nem lehetséges.
Hogyan működik
"A" gépjárművédelmi rendszer
Természetesen, mint minden elektronikus védelemi eszköz, a Blue16 is fény és hangjelzést ad az összes ajtó, csomag- és motortér nyitására, blokkolja a jármű motorját. Ez eddig nem lenne különleges, de menjünk végig a funkciókon és láthatjuk azt az összefonódást, ahogy egyesül a technikai tudás a tapasztalattal, és együtt egy valóban egyedi autóvédelmi rendszert alkot, ami minden funkciójában újdonságot alkalmaz.
Ki- és bekapcsolás
A rendszer bekapcsolása történhet bármilyen módon, akár a jármű gyári távkapcsolójával is. Ennek nincs biztonságtechnikai szempontból jelentősége, csak az a lényeg, hogy aktívvá váljon a gépjárművédelem.
(Természetesen figyelni kell, hogy a gépjárművédelmi rendszer valóban bekapcsoljon! A közelmúltban több olyan eset történt, amikor egy egyszerű trükkel rabolták ki az autót. Az elkövető zavarta az autó lezárásához és a riasztó élesítéséhez szükséges jelet, erre az autó nyitva maradt, mert a tulajdonosa nem figyelt rá csak megnyomta a távkapcsolót. Hiába a hang és fényjelzés, ha nem figyelünk. A nyitva maradt autót pedig az elkövetők kifosztották. Természetesen nem az autót vitték el, mert azt azért lényegesen nehezebb, csak mindent elvittek, ami benne volt. Egyszerű trükk figyelmetlen autósok ellen.)
A kikapcsolás viszont lényeges. A rádiófrekvenciás távkapcsolók jele, elméletben rögzíthető, visszajátszható, manipulálható, de akár megfejthető. Természetesen egy ugrókódos kommunikáció nem olyan könnyen támadható, mint ahogyan arról internetes topikokban beszélnek, és nem lehet egyszerűen hozzájutni olyan eszközhöz, ami egy pillanat alatt megfejtene minden kódot, még laikus kezében is. Itt elméletről beszélünk, aminek szerencsére nem nagy az életszerűsége, de, ha valami támadható, az ellen védekezni is lehet, és kell.
Akadályozzuk meg, hogy a kikapcsolás manipulálható legyen:
A Blue16 hatástalanítására cserélő kódos, érintőkulcsot használ. Érthetőbben ez egy kis kapszula (transzponder), amit a használó a szélvédőn elhelyezett vevő közelébe érint. A kapszula nem tartalmaz elemet, a működéséhez szükséges energiát a vevőrész szolgáltatja számára. Ezzel a megoldással nincs kisugárzott jel, amit bárki, bármilyen módszerrel vehetne, rögzíthetne, megfejtene.
A kapszula odaérintésekor a vevőegység értelmezi a kapott kódot, azonosítja, és, ha megfelelő, akkor oldja az autóvédelmi rendszert, majd egy másik kódot ad vissza a kapszulának, azaz kódot cserélnek.
A kódkulcs
Három darab kódkulcs jár egy autóvédelmi rendszerhez. Egy mesterkulcs, ami piros - ezzel különbözteti meg magát a többitől - és két darab, természetesen kék kulcs, a mindennapi használathoz.
A piros, mesterkulcs segítségével lehet új kulcsot tanítani a rendszerhez, természetesen az egyéni, második azonosító ismeretében. A mesterkulccsal is letehet szervizállapotba helyezéshez és akkor, ha elvész egy kulcs, vagy úgy sejti a tulajdonos, hogy valaki kulcsot tanított a rendszerhez. Ha a tulajdonos úgy véli, hogy a Blue16 rendszerhez valaki megpróbált kulcsot tanítani, ezzel a piros kulccsal, a vevő előtt elhúzva azonnal elfelejteti az összes feltanított kulcsot.
A feltanított kulcsok száma bármikor ellenőrizhető, a rendszer vissza tudja jelezni a tulajdonos számára, hogy adott pillanatban hány darabot ismer.
A kulcs tanításához szükséges a piros színű mesterkulcs, a személyes második azonosítás ismerete és egy új nyerskulcs. Csak nyerskulcs programozható, ha egy kulcs már fel volt tanítva, az csak ugyanannak a központi egységnek tanítható, másik nem fogadja el. Ha valaki szerez egy kulcsot, azzal nem ér semmit, még, ha valamilyen módon meg is szerezné a tulajdonos személyes kódját.
Az elsődleges azonosítás a transzponder megléte. A transzponder vevőjéhez érintése kikapcsolja a riasztórendszert, az ajtók nyithatók, a motor beindítható, de a jármű használatához, elmozdulásához szükséges egy második azonosítás.
A második azonosítás egyéni megoldás, aminek az adott jármű lehetőségei szabnak határt. Egyszerű példaként, a használónak a tükörállító kapcsolót kell adott ritmusban adott irányba meghúzni, de lehet a kormányon lévő gombok ritmusos megnyomása is… Az autó beindítható a második azonosítás nélkül, lehet melegíteni a motort, lehet nyitni a kertkaput, csak elindulni nem szabad. Amint azonosítás nélkül megmozdul a jármű, aktiválódik a motor leállítás folyamata.
Rablásgátlás
Bár nem jellemző szerencsére, hogy valakit kiszállítanak az autóból, de az előfordult már, hogy kicsaltak. Hátulról belekoccannak az autóba, a rutintalan sofőr kiszáll, hogy megnézze mekkora a baj, majd mögötte beugrik valaki az ülésbe és elhajt.
A rablásgátlás, ha járó motornál kinyílik a bal első ajtó, és nem történik utána azonosítás, elindítja a motor leállítási folyamatát.
Hangjelzés
A Blue16 igyekszik megkülönböztetni magát. Nem csak szolgáltatásaiban, hangjában is egyéniség.
Lehetőség van a gyári kürt vagy plusz kürt és sziréna egyszerre történő megszólaltatására, egyéni ütemben. Hangos, egyéni, felismerhető.
Saját akkumulátor
A központi egység saját belső akkumulátorral van ellátva, ami akkor is ellátja energiával az autóvédelmi rendszert, ha elvágnák a kábeleit vagy megszüntetnék a gyári akkumulátor csatlakozását.
A védelem védelme – motortérzár
A Blue16 kompakt autóriasztó, ami azt jelenti, hogy központi panel és sziréna egy egység, ami a motortérbe szerelendő. ….Az autóvédelmi rendszer központja (és sok esetben az autó komputere is) így mechanikusan védett minden illetéktelen hozzáféréstől, annak közelébe csak a tulajdonos tudtával juthat bárki.
A motortérvédelem mindig aktív, kikapcsolt rendszer esetében is riasztást vált ki a motortér nyitásának kísérlete, hiszen egy ilyen mozdulat a tulajdonos tudta nélkül arra utal, hogy illetéktelen szeretne hozzáférni a biztonsági rendszerhez.
Emelésérzékelés, mozdítás, ütés
A gépjárművédelem nem csak az ajtók nyitását figyeli, extrém esetben a jármű akár el is húzható a parkolóhelyről. A beépített mozgásszenzor figyeli a jármű felvett állapotát, és ehhez képest riasztást vált ki az emelés, elmozdítás, sőt egy erőteljesebb ütés is.
Riasztás memória
Elromolhat az autó, elromolhat az autóriasztó rendszer, elállítódhatnak beállítások, hiba előfordulhat minden eszközzel, sőt a kezelésével is. A hibakeresés összetett feladat, hiszen csak annyit tudunk egy védelmi problémáról, hogy indokolatlanul megszólalt a sziréna. A Blue16 memóriában őriz minden eseményt, ami számunkra nagy segítség. Kiolvasva a hibatörténet azonnal rávezet, hogy mi okozza a bajt.
Talán a leglényegesebb műszaki paraméter, mert a gépjárművédelem csak addig aktív, amíg van számára energia, de egy álló autóban ez véges. Nagyon sok jármű olyan elektromos rendszerrel rendelkezik, ami a leállítás után figyeli a rendszert, ellenőrzi és egy helytelenül kiválasztott autóvédelmi rendszer esetén hibát jelez. Egy átlagos riasztórendszer nyugalmi áramfelvétele 80mA, egy műholdas védelem esetében ez elérheti 120-150mA-t is. Ekkora fogyasztás mellett egy akkumulátor nem bírja egy hétig, lemerül. A Blue16 10mA nyugalmi áramfelvétellel védi az autót. Ez az extrém alacsony fogyasztás minden jármű minden elektromos rendszerének megfelel.
A Blue16 kompatibilis minden autótípussal. Ez elég komoly kijelentés, ugyanis számtalan elektromos megoldást alkalmaznak a járművekben. A hagyományos, analóg rendszert leváltották a Can bus rendszerek, ezek saját kommunikációval, egyedi digitális hálózattal szolgálják az autó működését. A rendszerek sokfélék, a rajtuk futó jelek egyediek, sokszor az autó évjáratán belül is változnak. Az autóvédelmi rendszer több, számára szükséges információt erről a Can bus rendszerről csatol le. Vannak olyan információk, mint például az ajtónyitás, ami már nem egy egyszerű kapcsoló, nem analóg jel, csak a CAN bus rendszer hálózaton található.
Mivel a Blue16 magyar termék, és a magyarok többsége ügyes ember, mindent megold és feltalál, az autó Can bus rendszere sem lehet kivétel. A járművek folyamatos monitorozása és a változások figyelése, az azonnali reakció miatt kijelenthető, hogy ha ma reggel piacra kerül egy új Can bus rendszerrel szerelt jármű, ahhoz délutánra létezik kompatibilis csatoló szoftver.
Szerviz üzemmód
A gépjárművédelem személyes dolog. Nem illik elárulni róla, vagy működéséről semmit, mert amit két ember tud, azt mindenki tudja. A kiadott információ elhangozhat egy olyan környezetben ahol olyan is hallja, aki abból hasznot akar húzni. De szervizbe, mosóba kell járni, ezért a Blue16 rendelkezik egy szervizállapottal, amikor a gépjárművédelem felfüggesztett állapotban van. Természetesen ezt az állapotot csak a kódkulccsal és az egyéni második azonosítás ismeretében lehet elérni.
A szervizállapot bekapcsolásakor a rendszer visszajelzi az ismert kódkulcsok számát, ezzel figyelmeztet egy esetleges manipulálásra.
Hibakeresés az autó márkaszervizében
Egy jármű meghibásodása esetén az első bűnbak az autóriasztó, ami eszünkbe jut. A szerviz hibakeresését nagymértékben megnehezíti, hogy az autóvédelmi rendszer több helyen is beleavatkozhat a jármű üzemszerű működésébe. A szerelő nem ismerhet minden autóvédelmi rendszert, minden beszerelő műhelyt nem feladata, nem kell bíznia sem a termékben, sem abban a szerelőben, aki utoljára az autóban „turkált”. Az első reakció, hogy az autóriasztó a hibás, azt szereljék ki és, ha akkor is fennáll a probléma, hát akkor majd megnézi az autót.
A Blue16 rendelkezik egy olyan szervizfunkcióval, ami a szerelő számára a hibakeresés alatt szimulálja a gyári és a blokkolt állapotot. A szerelő egyszerű teszt alapján eldöntheti, hogy a beépített Blue16 rendszer okozhat-e hibát, vagy a probléma az autó gyári rendszerében keresendő.
Jelszó boríték
A rendszer tartozéka egy biztonsági matricával lezárt boríték, ami két kódszámot tartalmaz. Az egyik nekünk kell, szerelőknek. Ezzel a kódszámmal tudunk belépni a program menübe, ahol konfiguráljuk a rendszert.
A másik egy személyes kód a tulajdonos számára, amellyel indíthatóvá teheti a járművet olyan esetben, ha például elhagyja a kódkulcsot vagy meghibásodna valamelyik összetevője az autónak, ami az egyéni, második azonosítást végzi.
A boríték lezárt állapotban érkezik a gyártótól. A szerelőnek szánt kód - ami a rendszer konfigurálásához kell - látható, a tulajdonos kódja csak a boríték kinyitása után lesz ismert.
Minősítések
A Blue16 M100 géjárművédelmi rendszer rendelkeziik a törvény által előírt bevizsgálásokkal, megfelelőséggel.
Az általunk szerelt termékek és az általunk végzett szakmunka nem érinti a jármű garanciáját.
ENSZ EGB 116 I MABISZ I TÜV
CASCO
Kérjen egyéni CASCO ajánlatot kötelezettségek nélkül.
Partnerünk a biztositasOK.hu felméri az Ön igényeit, felülvizsgálja meglévő biztosítását és javasolja a legkedvezőbb megoldást.
Ezt még tegye meg, hiszen Ön már tett az autója védelméért, csökkentette a lopáskockázatot, nézze meg, hogy melyik biztosító hogyan értékeli ezt.
Főbb tevékenységünk:
Felmérjük a Megbízó biztosítási igényeit (casco, vállalkozó vagyon- és felelősségbiztosítás, lakás, nyugdíjbiztosítás, egészségbiztosítás, stb. tekintetében).
EGYEDI igényeknek megfelelően, akciók, kedvezmények figyelembevételével versenyképes ajánlatot készítünk.
A szerződéseket fennállásuk alatt folyamatosan kezeljük és ÉVENTE felülvizsgáljuk a DÍJAKAT. A piaci díjak változásáról tájékoztatjuk az Ügyfeleket és igény szerint átdolgozzuk, újra kötjük a szerződéseket!
További szolgáltatásaink:
Átvizsgáljuk a Megbízó meglévő biztosítási szerződéseit.
Szükség szerint javaslatokat teszünk a már meglévő szerződések kiegészítésére, módosítására.
Biztonságtechnikai kockázat elbírálást végezünk, illetve végeztetünk.
Szükség szerint segítséget nyújtunk az előírt biztonságtechnikai előírások teljesítésében, eszközök beszerzésében, kiemelt partnereink segítségével (széfek, pénzszállítók, riasztók, stb.).
Kidolgozzuk a Megbízó részére a tevékenységéhez legalkalmasabb biztosítási csomagot.
Megbízó jelzése alapján biztosítjuk az fedezetigazolásokat, nemzetközi zöldkártyákat...
A kiválasztott szerződést megkötjük, és fennállása alatt folyamatosan karbantartjuk.
Káresemény esetén tájékoztatjuk a Megbízót a követendő̋ eljárásról és minden törvényes eszközzel, segítjük a gyors kárkifizetést.
Tevékenységünket kizárólag megbízási szerződés alapján végezzük, mely minden esetben tartalmazza az ügyféllel szembeni kötelezettségvállalásunkat.
Keressen minket bizalommal:
1147 Budapest, Kerékgyártó u. 47-49. (113-as kapucsengő)
Ügyfélszolgálat nyitva tartása:
Hétfőtől-szerdáig: 8:30-17:00
Csütörtök: 8:30-20:00
Péntek: 8:30-16:00
Telefonszám: 06 209 359 979
E-mail: ajanlatkeres@biztositasok.hu